Kokořínskem na kole

66 kilometrů / 2200 metrů

Co je Kokořínský ďábel?

Kokořínský ďábel je cyklistický okruh nejkrásnějšími místy Kokořínska, ovšem také místy asi nejnáročnějšími. Okruh začíná v Ráji u Mšena, celkem ujedete 66 kilometrů a nastoupáte/naklesáte 2200 výškových metrů. Je to hodně nebo málo? Těžko říci, ujet to jde, ale určitě to není zadarmo.

 • Pro koho je okruh určen?
 • Pro všechny, kteří mají rádi krásnou přírodu a divoké přírodní sjezdy/traily a nevadí jim šlapat i do kopce a překonávat s kolem mnoho a mnoho překážek nejrůznějšího druhu. Z hlediska výkonnosti je okruh určen pro středně pokročilé a pokročilé jezdce. Pokud jste však spíše začátečník, tak nezoufejte, i to jde řešit. Kokořínský ďábel je okruh oblastí protkanou mnoha cestami a silničkami, každých pár km je možné sjet směrem na střed, kde vede relativně rovná asfaltka, a vrátit se do výchozího bodu. Pokud tedy okruh nedáte napoprvé, je možné ho rozkouskovat a buď příště dojet dále, nebo se celkem snadno dostanete na poslední pozici a můžete pokračovat tam, kde jste minule skončili. V mnoha případech lze těžké úseky i objet.

 • Co Vás čeká?
 • To je těžké napsat, to se musí prožít. Kokořínsko je úžasné, je to pískovcová oblast, která nabízí nádherné lesy, zažijete dechberoucí výhledy do krajiny, pojedete po krásných loukách, užijete si pohodových lesních stezek, budete projíždět skalami skrze hluboké rokle a úvozy, zažijete adrenalin při dlouhých sjezdech, zapotíte se při mnoha stoupáních, odpočinete si na asfaltu, budete se brodit bahnem nebo sotva ušlápnete hluboký písek. Tato cesta má vše, možná i o trochu více.

 • Jak je to se stoupáním?
 • Ano, celkem důležitá otázka. Stoupání jsou zde krátká. Nejnižší místo okruhu má asi 240 metrů nad mořem, nejvyšší bod je 495 m.n.m., takže nikdy se nestoupá více, jak cca 150-200 výškových. Ovšem oč jsou stoupání kratší, o to bývají prudší. Pokud beru v úvahu vše, co jsem osobně vyšlapal, tak maximum bylo asi 30 procent a pár míst mělo cca 20-25 procent. Tato místa ale nebývají delší, než pár desítek nebo stovek metrů. Nejdelší stoupání je asi 4km s průměrem 6 procent, druhé pak 3km s průměrem okolo 6 procent, takže pohoda.

 • A co klesání?
 • Většina sjezdů je v lese a mají charakter pohodových trailů. Něco je rychlé, něco technické, na své si přijde každý. Jako povrch se střídá lesní klasika se skálou a občas pískem, místy může být trochu vlhko, více řeknou fotky.

 • Jaké kolo je vhodné?
 • Asi celkem jednoznačně MTB, je jedno, zda full nebo HT. Nejsou zde žádné skoky nebo downhillové zběsilosti, stačí trocha šikovnosti a dá se to projet opravdu téměř na čemkoliv.

 • Na jak dlouho okruh je?
 • Můj osobní odhad je 5-7 hodin, jedná se o náročnou celodenní jízdu. Asi by to šlo dát rychleji, ale pochybuji, že o nějak moc.

 • Co vše lze po cestě vidět?
 • Kromě mnoha krásných a malebných míst, dech beroucích výhledů nebo naopak úzkých a hlubokých roklí, se můžete po cestě seznámit i s mnoha dalšími krásami Kokořínska. Mezi nej místa asi patří rozhledna Vrátenka (nejvyšší bod celého širokého okolí), Nosálov (obec s původní výstavbou, krásné a malebné místo), Suchý mlýn (klidné a pěkné místo, mlýn a obydlí byly původně částečně vytesány ve skále), hrad Houska (veřejnosti přístupný hrad), Zkamenělý zámek (zbytky skalního hradu s nádhernou vyhlídkou do krajiny), Bořejov (malebná místní vesnička), Nedvězí (vrchol s úžasnou vyhlídkou kolem dokola snad na celé Čechy), jeskyně Klemperka, hrad a zámek Kokořín, městečko Mšeno…

  Kokořínsko toho nabízí hrozně moc a pokud sem pojedete na celý víkend, tak kromě výše uvedených míst, která téměř všechna leží na okruhu Kokořínskéh ďábla (nebo v těsné blízkosti), můžete navštívit třeba i chov Huculů na Farmě Laka, projít si skalní útvary Pokličky, navštívit překrásnou rokli s poetickým názvem Apatyka...

Mapy a navi

Mapy a navigace

Start a cíl

Start a cíl Kokořínského ďábla je od restaurace V Ráji. Jednak se zde téměř vždy dá dobře zaparkovat na přehledném a bezpečném místě, a jednak zde dobře vaří. Pokud se budete chtít po okruhu zrelaxovat, je zde i super posezení na venkovní terase.

Trasa Kokořínského ďábla

Zde je odkaz na Mapy.cz. Navigace v telefonu je jasná a přehledná, neměl jsem s těmito mapami žádný problém.

GPX a KML data

Zde je GPX soubor a zde KML soubor. Import jsem zkoušel například na Cykloserveru a vše funguje bez prblémů.

Fuga dolores inventore laboriosam ut est accusamus laboriosam dolore

Totam aperiam accusamus. Repellat consequuntur iure voluptas iure porro quis delectus

Eaque consequuntur consequuntur libero expedita in voluptas. Nostrum ipsam necessitatibus aliquam fugiat debitis quis velit. Eum ex maxime error in consequatur corporis atque. Eligendi asperiores sed qui veritatis aperiam quia a laborum inventore

Est eveniet ipsam sindera pad rone matrelat sando reda

Omnis blanditiis saepe eos autem qui sunt debitis porro quia.

Exercitationem nostrum omnis. Ut reiciendis repudiandae minus. Omnis recusandae ut non quam ut quod eius qui. Ipsum quia odit vero atque qui quibusdam amet. Occaecati sed est sint aut vitae molestiae voluptate vel